Skip to content

271 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block80
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage882
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
42%
Improvement Value:$29,000
58%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,003+2.8%
2024$5,839+3.3%
2023$5,652+0.2%
2022$5,644+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft882DeedBook 17624, Page 29Recorded9/19/2019

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft882DeedBook 5881, Page 371NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/16/2007

Property Sale

SaleMulti
$70,000

Property Built

Built

Year Built: 1920