Skip to content

18 Ainsworth AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Feb 23, 2010

Property Information

Block824
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,506
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
31%
Improvement Value:$58,300
69%
Total Assessment$84,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,132+2.8%
2024$9,855+3.3%
2023$9,541+0.2%
2022$9,526+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 6138, Page 854Recorded3/10/2010

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 5938, Page 479NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/23/2008

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 29730, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1964