Skip to content

12 Ainsworth AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$397,000
Last Sale Date
Aug 9, 2004

Property Information

Block824
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 4AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,980
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
26%
Improvement Value:$74,600
74%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,089+2.8%
2024$11,759+3.3%
2023$11,383+0.2%
2022$11,366+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$397,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 5454, Page 539Recorded2/10/2005

Property Sale

Sale
$35,000

Property Built

Built

Year Built: 1963