Skip to content

2 Ainsworth AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 24, 2013

Property Information

Block824
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,746
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
25%
Improvement Value:$58,900
75%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,388+2.8%
2024$9,131+3.3%
2023$8,840+0.2%
2022$8,826+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

DeedBook 4176, Page 592Recorded8/22/1994

Property Built

Built

Year Built: 1961