Skip to content

10 Mitchell AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Jun 12, 2013

Property Information

Block830
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,410
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
20%
Improvement Value:$107,500
80%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,039+2.8%
2024$15,600+3.3%
2023$15,102+0.2%
2022$15,079+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

Sq Ft2,410DeedBook 6468, Page 642Recorded6/28/2013

Property Sale

Sale
$213,000

Property Built

Built

Year Built: 1980