Skip to content

18 Mitchell AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block830
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,675
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
27%
Improvement Value:$71,300
73%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,693+2.8%
2024$11,373+3.3%
2023$11,010+0.2%
2022$10,994+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

DeedBook 19572, Page 1642

Property Built

Built

Year Built: 1964