Skip to content

36 Mitchell AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 4, 2005

Property Information

Block831
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,669
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
38%
Improvement Value:$53,600
62%
Total Assessment$85,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,300+2.8%
2024$10,019+3.3%
2023$9,699+0.2%
2022$9,684+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,669DeedBook 5588, Page 340Recorded11/28/2005

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,669DeedBook 5320, Page 753Recorded5/19/2004

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,669DeedBook 4981, Page 765Recorded11/20/2001

Property Built

Built

Year Built: 1965