Skip to content

16 Marion StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block831
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,569
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
34%
Improvement Value:$60,700
66%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,985+2.8%
2024$10,684+3.3%
2023$10,343+0.2%
2022$10,328+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,569DeedBook 17328, Page 1601Recorded10/19/2018

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 6100, Page 717NU CodePartial parcel (6)Recorded10/27/2009

Property Built

Built

Year Built: 1969