Skip to content

240 Willow StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2004

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block93
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,416
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
27%
Improvement Value:$62,500
73%
Total Assessment$85,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,264+2.8%
2024$9,984+3.3%
2023$9,665+0.2%
2022$9,650+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000

To:

DeedBook 19725, Page 1612

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 5673, Page 741NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/31/2006

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$40,000

To:

DeedBook 5022, Page 182