Skip to content

371 Lehigh Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2008

Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block110
Lot1.01
QualifierC3371
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description2S
Dwellings1
ZoningS-1C
Sq Footage1,614
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
28%
Improvement Value:$163,500
72%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894+0.2%
2024$6,880+1.1%
2023$6,807+0.0%
2022$6,805-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2008