Skip to content

413 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2018

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block170
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-V-CL-AG
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage1,631
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,400
32%
Improvement Value:$194,000
68%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,611+0.2%
2024$8,593+1.1%
2023$8,502+0.0%
2022$8,499-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 17131, Page 1421Recorded3/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

DeedBook 7016, Page 635

Property Sale

Sale
$89,900

From:

To:

Sq Ft360DeedBook 5929, Page 346Recorded3/25/2008

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 4944, Page 138