Skip to content

330 Watson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block116
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,800
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
39%
Improvement Value:$143,500
61%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+0.2%
2024$7,097+1.1%
2023$7,022+0.0%
2022$7,019-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6647, Page 283Recorded12/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1911