Skip to content

231 Meade St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2005

Property Information

Block79
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
33%
Improvement Value:$175,500
67%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,788+0.2%
2024$6,775+1.1%
2023$6,703+0.0%
2022$6,701-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

DeedBook 5387, Page 709Recorded9/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1911