Skip to content

200 Jefferson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1926
Church/Charitable

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block123
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage7,520
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
38%
Improvement Value:$491,400
62%
Total Assessment$791,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$7,068-7.9%
2001$7,678-16.8%
2000$9,231+0.9%
1999$9,150+7.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft7,520DeedBook 4735, Page 255Recorded1/22/2000

Property Built

Built

Year Built: 1926