Skip to content

340 Maple St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1916

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 19, 2008

Property Information

Block123
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class47
Description2.5SS
Dwellings2
ZoningC-2
Sq Footage2,737
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$214,000
70%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,172+0.2%
2024$9,153+1.1%
2023$9,056+0.0%
2022$9,053-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,737DeedBook 6017, Page 894Recorded1/9/2009

Property Built

Built

Year Built: 1916