Skip to content

134-140 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 8, 2003

Property Information

Block125
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
DescriptionFAMLY DLR/BLINK
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage26,532
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,600
17%
Improvement Value:$2,274,200
83%
Total Assessment$2,739,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$85,674-0.0%
2024$85,701+1.0%
2023$84,879-0.3%
2022$85,098-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft26,532DeedBook 5147, Page 741Recorded2/18/2003

Property Built

Built

Year Built: 1915