Skip to content

200 Front St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$984,792
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block51
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionSEABRA ARMORY
Dwellings---
ZoningR-60
Sq Footage23,956
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,700
12%
Improvement Value:$2,746,900
88%
Total Assessment$3,121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$97,612-0.0%
2024$97,644+7.1%
2023$91,162-0.3%
2022$91,397-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$984,792

From:

To:

DeedBook 17813, Page 226Recorded3/12/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6664, Page 122Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$425,548

From:

To:

DeedBook 6623, Page 788Recorded10/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$2,500,000
DeedBook 4269, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1935