Skip to content

70 Jefferson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1903

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 6, 2005

Property Information

Block127
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,689
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
37%
Improvement Value:$136,100
63%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+0.2%
2024$6,483+1.1%
2023$6,414+0.0%
2022$6,412-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 5558, Page 874Recorded9/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1903