Skip to content

92 Jefferson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 26, 2006

Property Information

Block127
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage2,172
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
33%
Improvement Value:$165,700
67%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,479+0.2%
2024$7,464+1.1%
2023$7,385+0.0%
2022$7,382-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 5759, Page 877Recorded12/13/2006

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 5607, Page 805Recorded1/5/2006

Property Sale

Sale
$12,750

From:

To:

DeedBook 4350, Page 229Recorded8/27/1996

Property Built

Built

Year Built: 1890