Skip to content

358 Rector St Unit 309Perth Amboy, NJ 08861

Built 2006

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 8, 2019

Property Information

Block136
Lot1.04
QualifierCA309
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionBAR HARBOR XPI
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage2,423
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
35%
Improvement Value:$178,400
65%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,324+0.2%
2024$8,307+14.1%
2023$7,284+0.0%
2022$7,281-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,423DeedBook 17484, Page 373

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

DeedBook 6519, Page 119Recorded11/14/2013

Property Sale

Sale
$515,850
DeedBook 5671, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 2006