Skip to content

394 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block139
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,702
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
40%
Improvement Value:$119,600
60%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,046+0.2%
2024$6,034+1.1%
2023$5,970+0.0%
2022$5,968-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,702DeedBook 17350, Page 377Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 6921, Page 667Recorded1/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1890