Skip to content

286 Oak St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block69
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2SB&CB
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,392
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,600
31%
Improvement Value:$182,900
69%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,040+0.2%
2024$8,024+1.1%
2023$7,939+0.0%
2022$7,936-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$629,000

To:

DeedBook 19748, Page 1416

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft2,392DeedBook 19094, Page 1300Recorded11/22/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4958, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1909