Skip to content

377 Division St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$173,159
Last Sale Date
Nov 13, 2001

Property Information

Block148
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,045
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
32%
Improvement Value:$157,400
68%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,939+0.2%
2024$6,925+1.1%
2023$6,852+0.0%
2022$6,849-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$173,159

From:

To:

Sq Ft2,045DeedBook 5019, Page 262Recorded2/23/2002

Property Built

Built

Year Built: 1919