Skip to content

217 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Jul 28, 1994

Property Information

Block153
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage2,706
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
28%
Improvement Value:$207,800
72%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,749+0.2%
2024$8,732+1.1%
2023$8,639+0.0%
2022$8,636-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

From:

To:

Sq Ft2,706DeedBook 4171, Page 401Recorded8/3/1994

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 3887, Page 279Recorded11/27/1990

Property Built

Built

Year Built: 1929