Skip to content

358 Elm St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block156
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2S-V-CL-DG
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,935
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,500
31%
Improvement Value:$203,800
69%
Total Assessment$297,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,970+0.2%
2024$8,952+1.1%
2023$8,857+0.0%
2022$8,854-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990