Skip to content

353 Leon Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2001

Property Information

Block436
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
34%
Improvement Value:$166,000
66%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,615+0.2%
2024$7,600+3.9%
2023$7,316+0.0%
2022$7,314-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 3975, Page 842Recorded4/30/1992

Property Built

Built

Year Built: 1992