Skip to content

768 Boggs St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2012

Property Information

Block367
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,900
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
35%
Improvement Value:$193,900
65%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,012+0.2%
2024$8,994+1.1%
2023$8,898+0.0%
2022$8,895-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$168,000

From:

To:

DeedBook 4800, Page 897Recorded7/19/2000

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

DeedBook 3886, Page 801Recorded11/21/1990

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3756, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1984