Skip to content

301 Arnold Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2016

Property Information

Block333
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-V-CL-AG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,970
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
34%
Improvement Value:$196,000
66%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,973+0.2%
2024$8,955+1.1%
2023$8,860+0.0%
2022$8,857-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 4647, Page 602Recorded8/11/1999

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$11,200

From:

To:

DeedBook 4399, Page 406Recorded4/3/1997

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3928, Page 299