Skip to content

287-297 New Brunswick Ave

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block158
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description1SB, RETAIL/WH
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage19,156
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,100
41%
Improvement Value:$387,000
59%
Total Assessment$659,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,610+24.5%
2024$16,561+1.1%
2023$16,385+3.8%
2022$15,789-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 19795, Page 636

Property Sale

SaleMulti
$715,000

From:

To:

DeedBook 6923, Page 524Recorded1/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$400,000

To:

DeedBook 5432, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$325,000

To:

DeedBook 5183, Page 457

Property Sale

SaleMulti
$137,000

To:

DeedBook 4270, Page 35

Property Sale

SaleMulti
$500,000

To:

DeedBook 3741, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1920