Skip to content

165 Smith St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920

Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block59
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2SB, RETAIL 7U
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage15,656
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,500
29%
Improvement Value:$1,030,900
71%
Total Assessment$1,445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,198-0.0%
2024$45,212+1.0%
2023$44,779-0.3%
2022$44,894-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920