Skip to content

368 Stockton St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block160
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningS-1D
Sq Footage1,176
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
45%
Improvement Value:$105,000
55%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+0.2%
2024$5,119+1.1%
2023$5,064+0.0%
2022$5,063-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6610, Page 386Recorded9/10/2014

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6247, Page 885Recorded4/14/2011

Property Sale

Sale
$77,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6192, Page 702Recorded9/13/2010

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 3787, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1901