Skip to content

649 West Side Ave.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 7, 2000

Property Information

Block339
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,178
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
51%
Improvement Value:$96,300
49%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,977+0.2%
2024$5,965+1.1%
2023$5,901+0.0%
2022$5,899-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 4730, Page 219Recorded1/13/2000

Property Built

Built

Year Built: 1909