Skip to content

269 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block166
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2.5SS
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage2,805
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
32%
Improvement Value:$180,200
68%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,046+0.2%
2024$8,030+1.1%
2023$7,945+0.0%
2022$7,942-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 5315, Page 617Recorded5/10/2004

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 3848, Page 763Recorded4/18/1990

Property Built

Built

Year Built: 1909