Skip to content

445 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 17, 2012

Property Information

Block175
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description3SF, 6 APTS
Dwellings6
ZoningC-1
Sq Footage3,340
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
37%
Improvement Value:$255,400
63%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,454+2.0%
2024$12,207+1.1%
2023$12,077+0.0%
2022$12,073-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 5817, Page 550Recorded5/14/2007

Property Sale

SaleMulti
$112,000

From:

To:

DeedBook 4722, Page 141Recorded12/22/1999

Property Built

Built

Year Built: 1910