Skip to content

409 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2012

Property Information

Block175
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2SB, 6 APTS
Dwellings6
ZoningC-1
Sq Footage5,446
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
28%
Improvement Value:$396,900
72%
Total Assessment$551,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,954+2.0%
2024$16,618+1.1%
2023$16,441+0.0%
2022$16,436+6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$447,500

From:

To:

DeedBook 5286, Page 146Recorded3/4/2004

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From:

To:

DeedBook 4430, Page 477Recorded8/1/1997

Property Built

Built

Year Built: 1910