Skip to content

449 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Aug 19, 2016

Property Information

Block175
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage2,151
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
25%
Improvement Value:$233,400
75%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,389+0.2%
2024$9,370+1.1%
2023$9,271+0.0%
2022$9,268-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft2,151DeedBook 6870, Page 859Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft2,151DeedBook 6728, Page 702Recorded9/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1919