Skip to content

459 Compton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block203
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
36%
Improvement Value:$175,400
64%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+0.2%
2024$8,196+12.0%
2023$7,320+0.0%
2022$7,317-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 18775, Page 1985Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 4984, Page 253

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 4211, Page 808Recorded1/11/1995

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Property Sale

Sale
$154,000

To:

DeedBook 3747, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1929