Skip to content

440 Broadhead Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block178
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class47
Description2SF5G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,788
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
38%
Improvement Value:$173,700
62%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,481+0.2%
2024$8,464+1.1%
2023$8,374+0.0%
2022$8,371-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 17274, Page 867Recorded8/22/2018

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 6769, Page 826Recorded12/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1919