Skip to content

435 Steadman Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 23, 1999

Property Information

Block180
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,410
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
52%
Improvement Value:$93,600
48%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,847+0.2%
2024$5,835+1.1%
2023$5,773+0.0%
2022$5,771-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 4677, Page 1Recorded8/30/1999

Property Built

Built

Year Built: 1919