Skip to content

425 Steadman Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Dec 9, 1999

Property Information

Block180
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage899
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
58%
Improvement Value:$73,600
42%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,225+0.2%
2024$5,215+1.1%
2023$5,160+0.0%
2022$5,158-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft899DeedBook 4731, Page 180Recorded1/14/2000

Property Built

Built

Year Built: 1919