Skip to content

449 Baker Pl.Dunellen, NJ 08812

Built 1919

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block181
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,580
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,400
42%
Improvement Value:$140,100
58%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+11.0%
2024$6,564+1.1%
2023$6,494+0.0%
2022$6,492-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 19189, Page 1300

Property Sale

Sale
$238,000

To:

DeedBook 5289, Page 892

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 3996, Page 422Recorded7/27/1992

Property Sale

Sale
$75,000

To:

DeedBook 3789, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1919