Skip to content

560 Sayre Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919
Residential
Vacant

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block181
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,240
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
48%
Improvement Value:$121,700
52%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,093+0.2%
2024$7,079+8.6%
2023$6,518+0.0%
2022$6,516-0.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 18714, Page 1120Recorded11/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$195,000

From:

To:

DeedBook 5271, Page 397Recorded1/30/2004

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Recorded1/28/2002

Property Sale

SaleMulti
$160,000

To:

DeedBook 5009, Page 461

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Recorded1/28/2002

Property Sale

SaleMulti
$95,000

To:

DeedBook 4207, Page 894

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3773, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1919