Skip to content

451 Baker Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 29, 2024

Property Information

Block181
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,136
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,300
48%
Improvement Value:$104,100
52%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,292+0.2%
2024$5,281+1.1%
2023$5,225+0.0%
2022$5,223-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,136DeedBook 19501, Page 262Recorded10/25/2024

Property Sale

Sale
$111,300

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 6149, Page 845Recorded4/21/2010

Property Built

Built

Year Built: 1919