Skip to content

452 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block181
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class47
Description2.5S-CB-CL-1U
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage1,383
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
45%
Improvement Value:$107,200
55%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,850+0.2%
2024$5,838+1.1%
2023$5,776+0.0%
2022$5,774-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 18404, Page 1643Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$72,000

To:

DeedBook 3987, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1919