Skip to content

453 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2009

Property Information

Block184
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SSF3G
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,300
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
48%
Improvement Value:$105,700
52%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,103+0.2%
2024$6,091+1.1%
2023$6,027+0.0%
2022$6,024-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$90,000

From:

To:

DeedBook 3892, Page 503Recorded1/2/1991

Property Built

Built

Year Built: 1919