Skip to content

456-458 Stevenson Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 5, 2015

Property Information

Block184
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class47
Description2SCB2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,580
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
41%
Improvement Value:$156,800
59%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971+0.2%
2024$7,955+1.1%
2023$7,871+0.0%
2022$7,868-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 6759, Page 858Recorded12/2/2015

Property Sale

SaleMulti
$90,500

From:

To:

DeedBook 3816, Page 688Recorded11/1/1989

Property Built

Built

Year Built: 1919