Skip to content

582 Sayre Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 10, 2000

Property Information

Block184
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,037
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
49%
Improvement Value:$111,000
51%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,553+0.2%
2024$6,540+1.1%
2023$6,470+0.0%
2022$6,468-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,037DeedBook 4849, Page 640Recorded12/1/2000

Property Built

Built

Year Built: 1939