Skip to content

460 Stevenson Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block184
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class47
Description2SCB1G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,346
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
33%
Improvement Value:$191,400
67%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+0.2%
2024$8,663+1.1%
2023$8,571+0.0%
2022$8,568-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919