Skip to content

695 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$196,100
Last Sale Date
Apr 24, 2003

Property Information

Block188
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,888
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
35%
Improvement Value:$198,900
65%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,238+13.6%
2024$8,130+1.1%
2023$8,043+0.0%
2022$8,041-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$196,100

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 5196, Page 72Recorded6/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 1939