Skip to content

179 Paterson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Sep 28, 2014

Property Information

Block18
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,100
35%
Improvement Value:$130,400
65%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+0.2%
2024$5,420+1.1%
2023$5,362+0.0%
2022$5,360-0.4%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6620, Page 581

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6620, Page 581Recorded10/3/2014

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6429, Page 57Recorded2/21/2013

Property Sale

Sale
$129,100

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6065, Page 663Recorded7/24/2009

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5582, Page 216

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Recorded11/15/2005

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

DeedBook 5362, Page 442Recorded7/30/2004

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

DeedBook 5007, Page 888Recorded1/23/2002

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

DeedBook 4601, Page 186Recorded1/25/1999

Property Built

Built

Year Built: 1890